Sokolovići su bili stara porodica iz Broda, nekadašnjeg Bosanskog Broda. Josip Sokolović, jedan je od trojice braće,rođenih pred Prvi svjetski rat. Za vrijeme Kraljevine Jugoslavije Josip je izučio mehaničarski zanat i ubrzo postao prvoklasni majstor. Popravljao je poljoprivredne mašine, bicikla, rijetko kad i automobile. Družio se sa svim slojevima ljudi,ali ubrzo se našao u radničkom pokretu. Žandarmi su mu bili stalno za petama, pa je mladi majstor odlučio da krene uzvodno.
Danas u Gradišci, gradu u koji se majstor Josip doselio, biciklom krstari njegov unuk, takođe majstor, ali u penziji, sedamdesetogodišnji Ivica Sokolović.
„Moj djed je po direktivi partije bio veza za lijekove i ljudstvo između Kozare i grada, pa i šire. Bilo je to u vrijeme Drugog svjetskog rata. Sarađivao je sa partizanskim pokretom. Spazili su ga neprijatelji, uhvatili, odveli preko u Staru Gradišku i više se nije vratio“, govori o svom djedu Ivica Sokolović.

Josip Sokolović u Gradišci otvorio prvu mehaničarsku radionicu
Po dolasku iz Bosanskog Broda u tadašnju Bosansku Gradišku Josip otvara mehaničarsku radionicu u najprometnijoj ulici, čuvenom „Korzu“. Popravljao je sve vrste mašina, od bicikla do automobila. Sve mu je išlo od ruke. Volio je i društvo, fijakere, muziku i lijepe djevojke. Napravio je brodić na motorni pogon i njime često išao do rodnog Broda. Stajao je obavezno u Novoj Vesi, selu između Srpca i Broda, u kome su tada živjeli Česi.
„E, tu se moj djed Josip zagledao u lijepu Čehinju Barbaru Javorek. Vjenčali su se negdje oko 1920. godine i stekli troje djece. Miru, Dragu, moga oca, i Krunoslava. Moj otac Drago krenuo je stopama svoga oca. Izučio je zanat za bravara i to u porodičnoj radionici. Pričao je da mu je djed bio strog majstor, kroz smiješak govori Ivica.

Ivica treći majstor iz porodice Sokolović
I treći majstor u čuvenoj porodici Sokolović, Ivica. Vječito u pokretu i nasmijan. Izučio je za vodoinstalatera, ali dugo je slovio za jedinog majstora za bicikle u Gradišci.
„Popravio sam mnogo bicikala, ponajviše ženskih. Priznajem da mi je draže bilo popravljati ženska bicikla, a ljudi su mi govorili da su i moji Sokolovići i otac i djed bili kavaljeri. Zašto onda da ja budem izuzetak“, kao da se pravda Ivica.
Njegove kćerke su izučile neke druge škole i ponosne su na oca djeda i pradjeda. Ivica kaže da sada najviše troši vrijeme kao penzioner, u vožnji biciklom kroz grad i odmoru. Popravi po neki dvotočkaš, tek da ga želja mine.
Zanimljivo je da se o časnim Sokolovićima u Gradišci malo zna. A da smo uređenije i odgovornije društvo, vjerovatno bi po Josipu Sokoloviću, prvom mehaničaru u Gradišci i čovjeku koji je zbog tada napredne ideje izgubio život ime nosila jedna, makar omanja ulica.

Tekst i foto: Boško Grgić/mojasrpska.info